Kungs dobbeltsidet microfiberklud 6107 — 45x38 cm klud med 2 forskellige sider Grå side: fin-struktureret — perfekt til støv, ventilations-riller og pletter på dashboard. Gul side: kort væv, ekstra absorberende — ideel til aftørring efter bilvask og voks-finish på lak. 2-i-1 klud — én klud løser dobbelt så mange opgaver - Vaskbar Læs mere
Varen er på lager
Kvalitets Produkt fra Kungs
DOBBELTSIDET microfiber
Pris v/2 stk, KUN 49kr.
Kungs Dobbeltsidet Microfiberklud (6107) — 45x38 cm klud med to forskellige sider til både dashboard-interiør og lakerede eksteriør-overflader
Kungs 6107 er Kungs' officielle "dashboard cloth" (kojelautaliina) — men den er langt mere end en almindelig interiør-klud.
To forskellige sider på samme klud giver dig dobbelt så mange anvendelses-muligheder som en standard microfiber:
Med 45x38 cm er 6107 desuden markant større end de andre klude i Kungs' 40x40 cm-serie — hvilket giver dig mere overflade at arbejde med, og gør den ideel til de større opgaver som dashboard eller motorhjelm.
Interiør (grå side): Dashboard, midterkonsol, dørpaneler, ventilations-riller, hattehylde, alle indvendige plast- og tekstiloverflader. Perfekt til daglig aftørring af støv OG til fugtig rens af fedt-pletter og fingeraftryk.
Eksteriør (gul side): Aftørring efter bilvask, absorption af vanddråber fra lak, motorhjelm og karrosseri. Den korte væv gør den også ideel til voks-behandling — glid over lakken og få en professionel, blank finish.
Detail-rens: Ventilations-riller, sprækker omkring knapper, gearvælger og sidemarkerings-lister hvor almindelige klude ikke kan nå ind.
Kungs tilbyder en familie af specialiserede microfiberklude — hver med sin dedikerede rolle i bilplejen:
Anbefaling: 6107 er den ideelle "1-klud-nok" for dig der vil have simplicitet — én klud dækker det meste. Vil du derimod have det bedst mulige resultat på hver enkelt opgave, så er de tre specialiserede klude (6100, 5597, 6113) det oplagte valg — hver enkelt er optimeret til én ting.
6107 fungerer suverænt alene med bare vand — men til dyb rens af interiør-overflader kan du med fordel kombinere den med et professionelt interiør-rens-produkt. Vi anbefaler:
Daglig vedligehold: Ryst kluden fri for støv efter brug — det holder den frisk i lang tid uden vask.
Ved snavs: Maskinvaskes ved 40 grader i vaskepose — kan genbruges mange gange.
Særligt tip: Har du brugt kluden til voks eller til aftørring efter bilvask, skal den vaskes efter HVER brug — voks- og sæberester kan ellers sætte sig i fibrene og reducere klud'ens effektivitet.
VIGTIGT: Vaskes UDEN skyllemiddel og UDEN blegemiddel — det ødelægger fibrene.
Bedste resultat: lufttør — må IKKE komme i tørretumbler — og microfiberklude må IKKE stryges!
De fleste microfiberklude er ensartede på begge sider — men Kungs har tænkt anderledes med 6107.
Den grå side er fin-struktureret og har tættere fibre — det gør den optimal til at fange støv og småpartikler fra dashboard, ventilations-riller og andre indvendige overflader.
Den gule side har en kort, ensartet væv der absorberer vand ekstremt effektivt og glider let over lakerede overflader — perfekt til aftørring efter bilvask eller til at lægge et blankt finish efter voksning.
Én klud, to specialiserede sider — du får dobbelt værdi og har altid den rigtige overflade i hånden.
Den korte væv på den gule side gør 6107 til en fremragende partner til voks-behandling.
Brug den til at fordele voksen jævnt på lakken — og til at polere efter, når voksen er tørret ind.
Husk: Efter voks-brug SKAL kluden vaskes med det samme — ellers hærder voks-resterne i fibrene og gør kluden mindre effektiv fremover.
Alternativt kan du dedikere 6107 til voks-brug, og bruge 5597 (polerings-klud) til lakpolering til daglig.
Et finsk kvalitetsprodukt fra Kungs (Sinituote Oy) — officielt kaldet "cloth for cockpit" (kojelautaliina) i Kungs' produktsortiment, med dobbeltsidet design til multi-purpose bilpleje.
Produktet er vurderet til 5.0 stjerner ud af 5 mulige.
Gennemsnittet er baseret på 15 produktanmeldelser
af Lene d. 04-02-2023
Super lækre mikrofiberklude som varmt kan anbefales. 🙂👍
af Wivi d. 12-12-2021
holder hvad den lover godt køb
af Daniela d. 17-08-2020
Gode og effektive klude, som er nemme at have med at gøre. Jeg har kun brugt dem få gange, så jeg kender ikke deres kvalitet efter vaske, men indtil videre er jeg godt tilfreds
af Per d. 23-11-2024
af Ulla d. 13-11-2023
af Orkan d. 14-11-2022
af Benedict d. 05-04-2020
af Martin d. 03-02-2020
af Thomas d. 02-01-2020
af Gatis d. 12-10-2019